W ostatnim czasie panele fotowoltaiczne mazowieckie stają się coraz bardziej popularne. Coraz więcej osób decyduje się na ich montaż na dachu swojego domu. Takie rozwiązanie wiąże się z wieloma zaletami jak np. darmowy prąd, brak szkodliwych substancji emitowanych do środowiska itd. Warto jednak pamiętać, że prawidłowy montaż paneli ma duży wpływ na całą wydajność instalacji oraz jej opłacalność. 

Gdzie powinny zostać zamontowane panele fotowoltaiczne?

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór miejsca montażu paneli fotowoltaicznych. Aby zasilić całe gospodarstwo domowe, warto maksymalnie wykorzystać dostępne miejsce na dachu. Jest ono lepszym miejscem montażu niż grunt ze względu na ograniczony dostęp, a co za tym idzie mniejsze ryzyko przypadkowego uszkodzenia.

Najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie paneli fotowoltaicznych na dachu od strony najbardziej nasłonecznionej, czyli od południa. Optymalne nachylenie instalacji to 30 – 40 st. Im większe będzie odchylenie od tej pozycji, tym mniej energii zostanie wyprodukowane. Warto jednak zaznaczyć, że odchylenia od warunków idealnych nie powodują dużych spadków. Zazwyczaj nieprzekraczaną one 10-15% rocznego uzysku

Wiadomo jednak, że nie każdy dach jest tak skonstruowany, że będzie możliwe zainstalowanie paneli na stronę południa. W takiej sytuacji należy opracować optymalne rozwiązanie. Warto jednak zaznaczyć, że najmniej korzystne jest skierowanie paneli na stronę północną oraz na wschód. 

Panele fotowoltaiczne w mazowieckim – montaż samodzielny czy przy pomocy ekipy 

Instalacje fotowoltaiczne w mazowieckim można zamontować samodzielnie lub zdecydować się na skorzystanie z usługi profesjonalnej ekipy monterów, takiej jak nasza. Wiele firm zajmujących się dystrybucją i sprzedażą paneli fotowoltaicznych oferuje także montaż, a nasza jest w tym w ścisłej czołówce. Jak wspomniano wcześniej właściwa instalacja, ma bardzo duże znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji.  

Warto jednak upewnić się, że ekipa monterów jest w pełni profesjonalna i zna się na swojej pracy. Samodzielny montaż fotowoltaiki to rozwiązanie, którym interesuje się wiele osób. Aby było to możliwe, konieczne jest posiadanie właściwych umiejętności i wiedzy. Warto jednak zaznaczyć, że takie rozwiązanie może się wiązać z utratą prawa do otrzymania gwarancji. Nikt nie udzieli takiego zabezpieczenia na prace bez żadnego nadzoru. Oszczędność tego typu nie zawsze ma sens. Warto o tym pamiętać przed podjęciem decyzji. Profesjonalny montaż niesie za sobą wiele udogodnień i zalet dla inwestorów. Nie jest to tylko pojedyncza usługa.