Pod względem mocy montowanych w ciągu roku nowych instalacji fotowoltaicznych Polska jest w europejskiej czołówce, ale daleko nam jeszcze do europejskich potęg. Panele fotowoltaiczne w Katowicach, podobnie jak w całej Polsce, mogą liczyć na takie warunki nasłonecznienia, które zapewniają ekonomiczną opłacalność i zredukowanie rocznych wydatków na energię elektryczną niemal do zera. Poza indywidualnymi oszczędnościami inwestor aktywnie działa na rzecz zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii w bilansie energetycznym kraju i zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych do atmosfery.

Możliwości dofinansowania instalacji fotowoltaicznej w Katowicach

Wszyscy chętni do inwestowania w instalacje fotowoltaiczne w Katowicach mogą liczyć na różne formy dofinansowania, tanie kredyty lub ulgę podatkową. Szansę daje program NFOŚiGW Czyste Powietrze, który ma wspierać wymianę nieefektywnych i szkodliwych dla środowiska źródeł ciepła oraz poprawę wykorzystania energii w domach jednorodzinnych. W przypadku demontażu starych kotłów na paliwa stałe i zamontowania pompy ciepła (gruntowej lub powietrze-woda) do celów grzewczych oraz montażu instalacji fotowoltaicznej, beneficjent może otrzymać nawet do 37 tys. zł w zależności od poziomu dofinansowania. Inwestorzy decydujący się na termomodernizację już istniejących domów jednorodzinnych, mogą odliczyć od dochodu do 53 tys. zł w formularzu PIT-O w swoim rocznym zeznaniu podatkowym.

Od czego zależy wydajność fotowoltaiki?

Panele fotowoltaiczne zamieniają energię słoneczną w napięcie prądu stałego, który jest przetwarzany przez inwerter w prąd przemienny stosowany w gniazdkach domowej instalacji elektrycznej. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych w Katowicach, trzeba pamiętać o tym, że cena paneli nie jest najważniejszym kryterium wyboru. Warto sprawdzić, którzy dystrybutorzy paneli słonecznych w Katowicach oferują panele posiadające certyfikaty jakości. Jedną z takich firm jesteśmy właśnie my. Jako dystrybutorzy dobrych paneli fotowoltaicznych udzielamy wieloletniej gwarancji na sprzęt oraz na uzysk, która określa, ile procent początkowej mocy zachowają panele po upływie 25 lat (dla najlepszych paneli może to być 85%). Ten minimalny coroczny spadek mocy paneli trzeba uwzględnić, dobierając łączną moc instalacji do mocy inwertera oraz do rosnącego zapotrzebowania gospodarstwa domowego na energię elektryczną, gdyż własne źródło prądu zachęca prosumentów do większego korzystania z energii elektrycznej. Wydajność instalacji fotowoltaicznej zależy od prawidłowego ustawienia ogniw fotowoltaicznych w stronę słońca oraz unikania ich zacienienia. Warto skorzystać z naszych usług, gdyż zapewnimy w Katowicach montaż paneli fotowoltaicznych na najlepszym poziomie oraz pomożemy inwestorowi w zdobyciu maksymalnego dostępnego dofinansowania.

Formalności w drodze do fotowoltaiki

Zgodnie z art. 29 znowelizowanej ustawy Prawo Budowlane montaż instalacji fotowoltaicznej do 50 kW nie wymaga pozwolenia na budowę, ale przy mocy powyżej 6,5 kW konieczne jest powiadomienie organów Państwowej Straży Pożarnej i uzgodnienie projektu z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej. Ustawa o odnawialnych źródłach energii (Dz. U. 2020 poz. 261) pozwala podłączyć instalację fotowoltaiczną do lokalnej sieci elektroenergetycznej, przekazywać nadwyżkę produkowanego prądu i pobierać prąd w czasie, gdy własna instalacja nie zaspokaja zapotrzebowania na energię. W przypadku instalacji o mocy do 10 kW za 1 kW prądu dostarczonego do sieci można odebrać 0,8 kW. Koszt magazynowania energii w sieci dla instalacji powyżej 10 kW wynosi 30%. Obowiązkiem operatora sieci energetycznej jest dostarczenie dwukierunkowego licznika prądu i prowadzenie rozliczeń z prosumentem. Do podpisania umowy z operatorem sieci wymagany jest przynajmniej szkic instalacji fotowoltaicznej. Korzyść, jaką odniesie prosument w kolejnych latach, zależy w dużej mierze od dobrego wyboru firmy zajmującej się montażem paneli fotowoltaicznych w Katowicach.