Panele słoneczne działają za pomocą jednego z najpotężniejszych i darmowych zasobów natury – energii słonecznej. Przekształcają energię słoneczną w elektryczną, która bezpłatnie zasili Twój dom. Instalując alternatywne źródło energii w swoim gospodarstwie domowym, oprócz korzyści finansowych masz również swój własny wkład w ochronę naszej planety.

Jak działają ogniwa fotowoltaiczne?

Ogniwa słoneczne składają się z półprzewodników, głównie takich jak krzem, które pobierają promienie słoneczne i zamieniają je w energię elektryczną. Ogniwa te są połączone ze sobą i zapakowane razem w ramę zwaną panelem słonecznym. Przewody elektryczne podłączone do dodatnich i ujemnych zacisków, tworzą obwód elektryczny, z którego wychwytywane są elektrony w postaci prądu elektrycznego. Prąd ten, w połączeniu z napięciem ogniwa, określa moc, jaką może wytworzyć ogniwo słoneczne.

Zazwyczaj instalacja fotowoltaiczna składa się z:

– paneli fotowoltaicznych

– falownika/inwertera

– systemu montażowego

– okablowania i zabezpieczenia

Panele słoneczne wytwarzają energię elektryczną w postaci prądu stałego, podczas gdy energia potrzebna do zasilania urządzeń gospodarstwa domowego to prąd zmienny. Dlatego wraz z układem montowany jest falownik, który dokonuje konwersji prądu stałego na prąd zmienny.

Czynniki wpływające na pracę paneli fotowoltaicznych:

Fotowoltaika na Śląsku posiada wiele zalet: jest ekologiczna, cicha, darmowa i nieskończona, co sprawia, że panele fotowoltaiczne są coraz częściej pożądane przez właścicieli gospodarstw domowych.